لطفاً منتظر بمانید...
---- صندوق سرمایه گذاری زمرّد:
قیمت هر واحد سرمایه گذاری 46,630,899 تومان

سرخط اخبار اقتصادی نمودار تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال بورس تهران تابلو نرخ آنلاین بازارهای بین المللی

شاخص کل ( درصد )

دلار ریال ( درصد )

انس طلا دلار ( درصد )

میانگین تتر ریال ( درصد )

 • 24 ژانویه 2022 - 13:15
 • 10801 بازدید
 • ارسال توسط :
 • نویسنده : مطالعات اقتصادی هلدینگ بین المللی زمرّد
سرمایه گذاری
چطور در سرمایه گذاری پول خود را از دست ندهیم ؟!
سرمایه گذاری و مدیریت سرمایه

چطور در سرمایه گذاری پول خود را از دست ندهیم ؟!

حفظ اصل سرمایه و حفظ پول در برابر تورم با نگاهی به روش چیدمان پرتفوی

موثرترین استراتژی های پوشش دهی برای کاهش ریسک بازار چیست؟

استراتژی رایج حفاظت از پورتفولیو

 

 • قانون اساسی سرمایه گذاری این است: از سرمایه خود محافظت و حفظ کنید.
 • تکنیک‌های حفظ سرمایه شامل تنوع بخشیدن به دارایی‌ها در طبقات مختلف دارایی و انتخاب دارایی‌هایی است که همبستگی ندارند (یعنی در رابطه معکوس با یکدیگر حرکت می‌کنند).
 • گزینه‌های قرار دادن و سفارش‌های توقف ضرر می‌توانند خونریزی را زمانی که قیمت‌های سرمایه‌گذاری شما شروع به کاهش می‌کنند، متوقف کنند.
 • با افزایش بازده کلی خود، سبد سهام را تقویت کنید.
 • یادداشت های حفاظت شده اصلی از سرمایه گذاری در وسایل نقلیه با درآمد ثابت محافظت می کند.

 

۱٫ تنوع

یکی از پایه های نظریه پورتفولیو مدرن (MPT) تنوع بخشی است . ۱ در یک رکود بازار، مریدان MPT بر این باورند که یک سبد دارای تنوع خوب از نمونه متمرکز بهتر عمل خواهد کرد. سرمایه گذاران با داشتن تعداد زیادی سرمایه گذاری در بیش از یک طبقه دارایی ، پرتفوی های عمیق تر و متنوع تری ایجاد می کنند و در نتیجه ریسک غیرسیستماتیک را کاهش می دهند۲ این ریسکی است که با سرمایه گذاری در یک شرکت خاص همراه است. به گفته برخی کارشناسان مالی، پرتفوی سهامی که شامل ۱۲، ۱۸ یا حتی ۳۰ سهم است، می تواند بیشتر، اگر نگوییم همه، ریسک غیرسیستماتیک را از بین ببرد.

۲٫ دارایی های غیر همبسته

نقطه مقابل ریسک غیرسیستماتیک، ریسک سیستماتیک است که ریسک مرتبط با سرمایه گذاری در بازارها به طور کلی است. متأسفانه، ریسک سیستماتیک همیشه وجود دارد. با این حال، راهی برای کاهش آن وجود دارد، با افزودن طبقات دارایی غیر همبسته مانند اوراق قرضه، کالاها، ارزها و املاک و مستغلات به سهام موجود در پرتفوی خود. ۳ دارایی‌های غیر همبسته نسبت به سهام واکنش‌های متفاوتی نسبت به تغییرات در بازارها نشان می‌دهند – در واقع، اغلب به روش‌های معکوس حرکت می‌کنند. وقتی یک دارایی کاهش می یابد، دیگری بالا می رود. بنابراین، آنها نوسانات ارزش پرتفوی شما را به طور کلی هموار می کنند.

در نهایت، استفاده از دارایی‌های غیر همبسته، بالا و پایین‌ترین عملکرد را حذف می‌کند و بازده متعادل‌تری را ارائه می‌کند. حداقل این تئوری است.

۳٫ توقف ضرر

 انواع مختلفی از توقف ها وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید. توقف های سخت شامل شروع فروش سهام با قیمت ثابتی است که تغییر نمی کند. به عنوان مثال، وقتی سهام شرکت A را به قیمت ۱۰ دلار به ازای هر سهم با توقف سخت ۹ دلار خریداری می کنید، اگر قیمت به ۹ دلار کاهش یابد، سهام به طور خودکار فروخته می شود.

توقف انتهایی مختلف است که در آن با قیمت سهام حرکت می کند و می تواند از لحاظ دلار یا درصد تعیین شده است. با استفاده از مثال قبلی، فرض کنید یک توقف انتهایی را ۱۰ درصد تعیین کرده اید. اگر ارزش سهام ۲ دلار افزایش یابد، توقف پایانی از ۹ دلار اصلی به ۱۰٫۸۰ دلار خواهد رفت. اگر سهام پس از آن به ۱۰٫۵۰ دلار کاهش یابد، با استفاده از توقف سخت ۹ دلاری، همچنان مالک سهام خواهید بود. در صورت توقف پایانی، سهام شما به قیمت ۱۰٫۸۰ دلار فروخته می شود. آنچه بعد اتفاق می افتد تعیین می کند که کدام سودمندتر است. اگر قیمت سهام از ۱۰٫۵۰ دلار به ۹ دلار کاهش یابد، نقطه پایانی برنده است. با این حال، اگر تا ۱۵ دلار حرکت کند، توقف سخت بهترین تماس است.

طرفداران استاپ ضرر معتقدند که آنها شما را در برابر بازارهایی که به سرعت در حال تغییر هستند محافظت می کنند. مخالفان پیشنهاد می‌کنند که توقف‌های سخت و عقب‌نشینی، ضررهای موقتی را دائمی می‌کنند. به همین دلیل است که هر نوع توقفی باید به خوبی برنامه ریزی شود.

۴٫ سود سهام

سرمایه‌گذاری در سهامی که سود سهام پرداخت می‌کنند احتمالاً ناشناخته‌ترین راه برای محافظت از پرتفوی شما است. از نظر تاریخی، سود سهام بخش قابل توجهی از بازده کل سهام را تشکیل می دهد. در برخی موارد، می تواند کل مبلغ را نشان دهد.

داشتن شرکت‌های باثباتی که سود سهام پرداخت می‌کنند، روشی اثبات شده برای ارائه بازدهی بالاتر از میانگین است. علاوه بر درآمد سرمایه‌گذاری ، مطالعات نشان داده‌اند که شرکت‌هایی که سود سهام سخاوتمندانه پرداخت می‌کنند، نسبت به شرکت‌هایی که این کار را نمی‌کنند، تمایل به رشد درآمد سریع‌تری دارند. رشد سریع‌تر اغلب منجر به افزایش قیمت سهام می‌شود که به نوبه خود، سود سرمایه بیشتری ایجاد می‌کند.

بنابراین، چگونه این کار از پورتفولیوی شما محافظت می کند؟ اساساً با افزایش بازده کلی شما. زمانی که قیمت سهام در حال کاهش است، سود تقسیمی پشتوانه ای برای سرمایه گذاران ریسک گریز مهم است و معمولا منجر به نوسانات کمتر می شود.

سود سهام علاوه بر ایجاد یک پشتوانه در بازار نزولی، پوشش خوبی در برابر تورم است با سرمایه‌گذاری در شرکت‌های با پشتوانه قوی که هم سود سهام پرداخت می‌کنند و هم دارای قدرت قیمت‌گذاری هستند ، از پرتفوی خود محافظت می‌کنید ،

پوشش ریسک

 

 • ریسک بازار یا ریسک سیستماتیک، این احتمال است که سرمایه‌گذار در نتیجه عواملی که بر بازارهای مالی کلی تأثیر می‌گذارد، زیان‌های هنگفتی ببیند، نه تنها یک اوراق بهادار خاص.
 • تئوری مدرن پورتفولیو یکی از ابزارهای کاهش ریسک بازار است، زیرا به سرمایه گذاران اجازه می دهد تا از استراتژی های متنوع سازی برای محدود کردن نوسانات استفاده کنند.
 • یکی دیگر از استراتژی های پوشش ریسک استفاده از گزینه هایی است که به سرمایه گذاران این فرصت را می دهد تا در برابر خطر ضررهای بزرگ محافظت کنند.
 • سرمایه گذاران همچنین می توانند با ردیابی شاخص شاخص نوسان، VIX، که اغلب به عنوان “شاخص ترس” شناخته می شود، معاملات را بر اساس نوسانات بازار انجام دهند، زیرا در دوره های نوسان بیشتر تمایل به افزایش دارد.

 

نظریه پورتفولیو مدرن

یکی از ابزارهای اصلی،  نظریه مدرن پورتفولیو (MPT) است که از تنوع برای ایجاد گروه هایی از دارایی ها استفاده می کند که نوسانات را کاهش می دهد. MPT از معیارهای آماری برای تعیین یک مرز کارآمد برای مقدار بازده مورد انتظار برای مقدار مشخصی از ریسک استفاده می کند. این تئوری همبستگی بین دارایی های مختلف و همچنین نوسانات دارایی ها را برای ایجاد یک سبد بهینه بررسی می کند. بسیاری از مؤسسات مالی از MPT در شیوه های مدیریت ریسک خود استفاده کرده اند. مرز کارآمد یک رابطه خطی منحنی بین ریسک و بازده است. سرمایه گذاران تحمل ریسک متفاوتی خواهند داشت و MPT می تواند در انتخاب سبد برای آن سرمایه گذار خاص کمک کند.

 • تئوری مدرن پرتفوی (MPT) استدلال می‌کند که می‌توان یک سبد ایده‌آل طراحی کرد که با در نظر گرفتن میزان بهینه ریسک، حداکثر بازده را برای سرمایه‌گذار فراهم کند.
 • MPT توسط هری مارکوویتز اقتصاددان در دهه ۱۹۵۰ توسعه یافت. نظریات او اهمیت پرتفوی، ریسک، تنوع، و ارتباط بین انواع مختلف اوراق بهادار را احاطه کرده است.
 • به طور خاص، MPT از تنوع بخشیدن به اوراق بهادار و طبقات دارایی یا مزایای قرار ندادن تمام تخم مرغ های شما در یک سبد حمایت می کند.
 • MPT می‌گوید سهام‌ها با ریسک‌های سیستماتیک – ریسک‌های بازار مانند نرخ بهره و رکود – و همچنین ریسک غیرسیستماتیک – که مختص هر سهم است، مانند تغییرات مدیریتی یا فروش ضعیف، مواجه هستند.
 • تنوع مناسب یک پورتفولیو نمی تواند از ریسک سیستماتیک جلوگیری کند، اما می تواند ریسک غیرسیستماتیک را کاهش دهد، اگر نگوییم آن را از بین ببرد.

 

در پایان باید دانست 

هر یک از این استراتژی ها می تواند از پرتفوی شما در برابر نوسانات اجتناب ناپذیری که در دنیای سرمایه گذاری وجود دارد محافظت کند. همه آنها برای شما یا تحمل ریسک شما مناسب نیستند. اما قرار دادن حداقل برخی از آنها ممکن است به حفظ اصل شما کمک کند – و به شما کمک کند شب ها بهتر بخوابید.

اخرین و بروزترین اطلاعات بازار رمزارزها

صفحه اصلی
اخبار
نرخ لحظه ای
رمزارزها