لطفاً منتظر بمانید...
---- صندوق سرمایه گذاری زمرّد:
قیمت هر واحد سرمایه گذاری 46,630,899 تومان

سرخط اخبار اقتصادی نمودار تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال بورس تهران تابلو نرخ آنلاین بازارهای بین المللی

شاخص کل ( درصد )

دلار ریال ( درصد )

انس طلا دلار ( درصد )

میانگین تتر ریال ( درصد )

 • 19 ژانویه 2022 - 23:35
 • 12026 بازدید
 • ارسال توسط :
 • نویسنده : تحریریه مطالعات اقتصادی
 • منبع : مطالعات اقتصادی هلدینگ بین المللی زمرّد
تاثیر ترس و طمع بر تصمیم گیری معامله گران چیست ؟
اقتصاد رفتاری

تاثیر ترس و طمع بر تصمیم گیری معامله گران چیست ؟

تاثیر فشار روانی ترس و طمع و درک آن

مهارت های زیادی برای تجارت موفق در بازارهای مالی مورد نیاز است که شامل توانایی ارزیابی اصول یک شرکت ، بنیاد ارز یا شرایط فاندامندتال آن و تعیین جهت  روند قیمت هستند . اما هیچ یک از این مهارت های فنی به اندازه طرز فکر معامله گر مهم نیست که احساسات، سریع فکر کردن و اعمال نظم و انضباط اجزای آن چیزی است که ممکن است آن را روانشناسی معاملاتی بنامیم .

دو احساس اصلی برای درک و کنترل وجود دارد: ترس و طمع.

درک ترس

وقتی معامله‌گران اخبار بدی درباره یک سهم خاص یا به طور کلی در مورد اقتصاد دریافت می‌کنند، طبیعتاً می‌ترسند. آنها ممکن است بیش از حد واکنش نشان دهند و احساس کنند مجبور هستند دارایی های خود را نقد کنند و روی پول نقد بنشینند و از ریسک کردن بیشتر خودداری کنند. اگر این کار را انجام دهند، ممکن است از ضررهای خاصی جلوگیری کنند، اما ممکن است برخی از دستاوردها را نیز از دست بدهند.

معامله گران باید بدانند ترس چیست: یک واکنش طبیعی به یک تهدید درک شده. در این مورد، تهدیدی برای پتانسیل سود آنهاست.

کمی کردن ترس ممکن است کمک کند. معامله گران باید در نظر داشته باشند که از چه چیزی می ترسند و چرا از آن می ترسند. اما این تفکر باید قبل از خبر بد رخ دهد، نه در وسط آن.

ترس و طمع دو احساس درونی هستند که باید کنترل شوند.

با فکر کردن از قبل، معامله گران می دانند که چگونه رویدادها را به طور غریزی درک می کنند و به آنها واکنش نشان می دهند و می توانند از پاسخ احساسی عبور کنند. البته این کار آسانی نیست، اما برای سلامت پرتفوی یک سرمایه گذار ضروری است، نه سرمایه گذار.

غلبه بر طمع

یک ضرب المثل قدیمی در وال استریت وجود دارد که می گوید ” خوک ها را سلاخی می کنند.” این به عادتی است که سرمایه‌گذاران حریص دارند که به مدت طولانی به یک موقعیت برنده دست می‌زنند تا آخرین تیک‌های قیمت را بالا ببرند. دیر یا زود، روند معکوس می شود و حریصان گرفتار می شوند.

غلبه بر طمع آسان نیست. غالباً بر اساس غریزه انجام بهتر انجام دادن، برای بدست آوردن کمی بیشتر است. یک معامله گر باید یاد بگیرد که این غریزه را بشناسد و یک برنامه معاملاتی مبتنی بر تفکر منطقی، نه هوی و هوس یا غرایز، توسعه دهد.

تنظیم قوانین

یک معامله گر باید قوانینی را ایجاد کند و در هنگام بروز بحران روانی از آنها پیروی کند. دستورالعمل هایی را بر اساس میزان تحمل ریسک-پاداش خود  برای زمان ورود به معامله و زمان خروج از آن تنظیم کنید. یک هدف سود تعیین کنید و یک توقف ضرر ایجاد کنید تا احساسات را از فرآیند خارج کنید.

علاوه بر این، ممکن است تصمیم بگیرید که کدام رویدادهای خاص، مانند انتشار سود مثبت یا منفی، باید باعث تصمیم گیری برای خرید یا فروش سهام شود.

عاقلانه است که برای حداکثر مقداری که می خواهید در یک روز سود یا ضرر کنید ، محدودیت هایی تعیین کنید. اگر به هدف سود رسیدید، پول را بردارید و فرار کنید. اگر ضررهای شما به یک عدد از پیش تعیین شده رسید، چادر خود را تا کنید و به خانه بروید.

در هر صورت، شما در بازار باقی خواهید ماند تا یک روز دیگر معامله کنید.

انجام تحقیق و بررسی

معامله گران باید در سهام و صنایع مورد علاقه خود متخصص شوند. اخبار را دنبال کنید، خود را آموزش دهید و در صورت امکان به سمینارهای تجاری بروید و در کنفرانس ها شرکت کنید.

تا حد امکان زمان بیشتری را به فرآیند تحقیق اختصاص دهید. این به معنای مطالعه نمودارها، صحبت با مدیریت، خواندن مجلات تجاری و انجام سایر کارهای پیشینه مانند تحلیل اقتصاد کلان یا تحلیل صنعت است.

دانش همچنین می تواند به غلبه بر ترس کمک کند.

انعطاف پذیر بمانید

برای معامله گران مهم است که انعطاف پذیر باقی بمانند و هر از گاهی آزمایش کنند. به عنوان مثال، ممکن است استفاده از گزینه هایی را برای کاهش ریسک در نظر بگیرید. یکی از بهترین راه‌هایی که یک معامله‌گر می‌تواند بیاموزد، آزمایش کردن (در حد منطق) است. این تجربه همچنین ممکن است به کاهش تأثیرات عاطفی کمک کند.

در نهایت، معامله گران باید به طور دوره ای عملکرد خود را ارزیابی کنند. معامله‌گران علاوه بر بررسی بازده‌ها و موقعیت‌های فردی خود، باید چگونگی آمادگی خود را برای یک جلسه معاملاتی، میزان به روز بودن آنها در بازارها و چگونگی پیشرفت آنها از نظر آموزش مداوم را بررسی کنند. این ارزیابی دوره ای می تواند به معامله گر کمک کند تا اشتباهات خود را تصحیح کند، عادت های بد را تغییر دهد و بازده کلی را افزایش دهد.

سوالات متدوال

چرا ترس و طمع برای روانشناسی بازار بسیار مهم است؟

بسیاری از سرمایه گذاران احساساتی و ارتجاعی هستند و ترس و طمع در آن عرصه ضربه سنگینی می زند. به گفته برخی از محققان، طمع و ترس این قدرت را دارند که بر مغز ما تأثیر بگذارند به گونه ای که ما را وادار می کند عقل سلیم و خودکنترلی را کنار بگذاریم و در نتیجه تغییر ایجاد کنیم. وقتی صحبت از انسان و پول می شود، ترس و طمع می توانند انگیزه های قدرتمندی باشند.

ترس و طمع چگونه بر بازارها تأثیر می گذارد؟

وقتی قدرت طمع یا ترسی که در بازار بیداد می کند بر مردم غلبه می کند، واکنش های بیش از حد ممکن است رخ دهد که قیمت ها را مخدوش می کند. در طرف حرص و طمع، حباب های دارایی می توانند بسیار فراتر از اصول بنیادی متورم شوند. با توجه به اندازه ترس، فروش می تواند طولانی شود و قیمت ها را بسیار پایین تر از جایی که باید باشد کاهش دهد.

بسیاری از سرمایه گذاران احساساتی و ارتجاعی هستند و ترس و طمع دو احساس غالب بر سرمایه گذاران هستند. به عقیده برخی از محققان، حرص و ترس می تواند باعث شود که ما عقل سلیم و خویشتن داری را کنار بگذاریم و باعث تغییر و تحول شود. وقتی صحبت از انسان و پول می شود، ترس و طمع می توانند محرک های قدرتمندی باشند.

معامله در هنگام عصبانیت حاصل از این دو حس غالب به این معنی است که معامله گران ریسک های بزرگی را انجام می دهند و اغلب به سرعت حساب های خود را دچار ریسک نابودی می کنند. این موقعیت‌های پرخطر می‌توانند به خود ویرانگر تبدیل شوند. هر چه بیشتر از دست بدهیم، بیشتر عصبانی می شویم (هم از خود و هم از بازار). سپس در آن خشم تصمیمات مخرب تری می گیرید !

معامله گران چگونه می توانند از ترس و طمع در بازار استفاده کنند؟

ترس و طمع باعث ایجاد واکنش های بیش از حد می شود، به این معنی که معامله گران باهوش می توانند دارایی های بیش از حد فروش را خریداری کنند و دارایی های بیش از حد خریداری شده را بفروشند. اتخاذ یک استراتژی متضاد می تواند ایده خوبی باشد، به موجب آن زمانی که دیگران در وحشت هستند خرید می کنید – دارایی ها را در حالی که “در حال فروش هستند” می گیرید، و زمانی که سرخوشی منجر به حباب می شود، می فروشید. با این حال، در پایان روز، این طبیعت انسان است که بخشی از یک جمعیت باشد و بنابراین مقاومت در برابر اصرار برای انحراف از برنامه شما دشوار است.

چگونه می توان میزان ترس یا طمع را در بورس و بازار رمزارزها را اندازه گیری کرد؟

چندین شاخص احساسات بازار وجود دارد که می توان به آنها نگاه کرد، اما دو شاخص به طور خاص احساسات ترس یا طمع را مورد بازجویی قرار می دهند. به عنوان مثال، شاخص VIX CBOE ، سطح ضمنی ترس یا طمع را در بازار با مشاهده تغییرات در نوسانات در S&P 500 اندازه گیری می کند. شاخص ترس و طمع CNNMoney ابزار خوبی است که روزانه، هفتگی، ماهانه و سالانه را اندازه گیری می کند. تغییرات در ترس و طمع از این شاخص به عنوان یک شاخص متضاد استفاده می شود که هفت عامل مختلف را بررسی می کند تا میزان ترس و طمع در بازار را مشخص کند و احساسات سرمایه گذاران را در مقیاس ۰ تا ۱۰۰ به ثمر برساند و دقیق ترین شاخص ترس و طمع برای بازار رمز ارزها به تفکیک حالات مختلف را می توان در سایت zomik ببینید .

 

تاثیر ترس و طمع بر تصمیم گیری

 

جمع بندی

خط پایان

شما تصمیم گیرنده نهایی برای سبد خود هستید و بنابراین مسئول هرگونه سود یا زیان در سرمایه گذاری خود هستید. پایبندی به تصمیمات صحیح سرمایه گذاری در حالی که احساسات خود را کنترل می کنید – خواه مبتنی بر حرص و طمع باشند یا مبتنی بر ترس – و دنبال نکردن کورکورانه احساسات بازار برای سرمایه گذاری موفق و حفظ استراتژی بلند مدت شما بسیار مهم است.

روانشناسی معاملات به احساسات و وضعیت ذهنی اشاره دارد که به موفقیت یا شکست در معاملات  کمک می کند . انضباط و ریسک پذیری دو مورد از حیاتی ترین جنبه های روانشناسی معاملات هستند، زیرا اجرای این جنبه ها توسط معامله گر برای موفقیت طرح معاملاتی حیاتی است.

 • احساسات کلی سرمایه گذار اغلب عملکرد بازار را در جهت هایی هدایت می کند که در تضاد با اصول بنیادی است.

 • سرمایه گذار موفق ترس و حرص را کنترل می کند، دو احساس انسانی که این احساسات را هدایت می کنند.

 • درک این موضوع می تواند نظم و انضباط و عینیت مورد نیاز برای استفاده از احساسات دیگران را به شما بدهد

 • اجازه دادن به احساسات بر رفتار سرمایه‌گذاری اغلب منجر به تصمیم‌گیری غیرمنطقی می‌شود که می‌تواند برای شما گران تمام شود.

 • معمولاً بهتر است روند فعلی را نادیده بگیرید – چه صعودی و چه نزولی – و به یک برنامه بلندمدت بر اساس اصول بنیادی سالم پایبند باشید.

 • همچنین درک اینکه چقدر به ریسک حساس هستید و تخصیص دارایی های خود را بر اساس آن زمانی که ترس و طمع بازار را فرا گرفته است، بسیار مهم است.

 

به روزرسانی توسط تیم تحریریه مطالعات اقتصادی هلدینگ بین المللی زمرّد

 

 

اخرین و بروزترین اطلاعات بازار رمزارزها

صفحه اصلی
اخبار
نرخ لحظه ای
رمزارزها