شاخص ترس و طمع ( آپدیت و محاسبه لحظه ای در زمیک ) | گروه هلدینگ بین الملل زمرّد

لطفاً منتظر بمانید...
---- صندوق سرمایه گذاری زمرّد:
قیمت هر واحد سرمایه گذاری 34,509,778 تومان

شاخص کل ( درصد )

دلار سنا ریال ( درصد )

انس جهانی طلا دلار ( درصد )

 • شناسه : 1707
 • 04 مهر 1400 - 18:00
 • 2815 بازدید
 • ارسال توسط :
 • نویسنده : صندوق اختصاصی سرمایه گذاری زمرد
 • منبع : گروه مطالعات اقتصادی و توسعه تجارت بین الملل زمرّد
شاخص ترس و طمع ( آپدیت و محاسبه لحظه ای در زمیک )
فیلترینگ مانیتور بازار رمز ارزها

شاخص ترس و طمع ( آپدیت و محاسبه لحظه ای در زمیک )

فیلترینگ مانیتور بازار رمز ارزها و سیگنال بررسی با میزان سودآوری

شاخص حرص و ترس چیست؟

شاخص ترس و طمع ابزاری است که برخی سرمایه گذاران و سنجش بازار از آن استفاده می کنند . این بر این فرض استوار است که ترس بیش از حد می تواند باعث معامله سهام بسیار کمتر از ارزش ذاتی آنها شود ، در حالی که در عین حال ، حرص و طمع افسار گسیخته می تواند منجر به عرضه سهام به مراتب بالاتر از ارزش خود شود . 
چگونه از شاخص ترس و طمع استفاده می کنید؟

استفاده از شاخص ترس و حرص و طمع

همانطور که وارن بافت بیان کرده است ، ” وقتی دیگران حریص هستند ، بترسید و وقتی دیگران می ترسند حریص باشید .” به عنوان مثال ، وقتی شاخص به مقدار ۹۰ (حرص و آز شدید) برسد ، ممکن است نشان دهد که ارزش سهام بیش از حد است.شاخص ترس و حرص و طمع در طول تاریخ یک شاخص قابل اعتماد برای تغییر چشمگیر در بازارهای مالی بوده است.

خلاصه

 • شاخص ترس و طمع ابزاری است که برای سنجش احساس سرمایه گذاران در بازار سهام استفاده می شود.

 • این شاخص بر اساس هفت عامل مختلف تنظیم شده است – هر عامل از ۰ تا ۱۰۰ اندازه گیری می شود و برای تولید مقدار شاخص به طور مساوی وزن می شود.

 • کمتر به عنوان یک ابزار تحقیق در مورد سرمایه گذاری و بیشتر به عنوان یک ابزار زمان بندی بازار در نظر گرفته می شود.

 • به ‌عنوان یک معامله‌گر حرفه‌ای باید FUD را از خود دور کنید. این احساس باعث می‌شوند تا به‌جای تصمیمات درست و منطقی، احساسی عمل کنید.

 • شاخص ترس و طمع یکی از شاخص‌هایی است که به‌کمک آن می‌توان میزان FOMO و FUD را در بازار رمزارزها تشخیص داد.

 • ترس شدید خریداران می‌تواند فرصت خوبی برای خرید باشد و وقتی سرمایه‌گذاران حرص و طمع زیادی دارند بازار نزدیک به اصلاح شدن است. پس شاید زمان مناسبی برای فروش باشد.

 

درک شاخص ترس و طمع

از نظر تئوری، شاخص ترس و طمع مانند یک فشار‌سنج عمل می‌کند و بازار را از دید احساسی سرمایه‌گذاران در مورد قیمت آن بررسی می‌کند. این شاخص نوعی شاخص مخالف (contrarian index) محسوب می‌شود و به سرمایه‌گذاران نشان می‌دهد که با توجه به قیمت کنونی، ترس و طمع بازار چقدر است.

شاخص ترس و طمع به دو هدف استفاده می‌شود:

۱. ابزاری برای مقابله با احساسات بازار

احساسات یکی از عوامل مهم نوسانات بازار به شمار می‌روند و سرمایه‌گذاران با علم به این مطلب و استفاده از شاخص ترس و طمع می‌توانند به نفع خود استفاده کنند. این شاخص دید کلی روند قیمتی در بازار را نشان‌ می‌دهد.

شاخص‌های احساسات بازار در زمان‌بندی ورود به بازار بسیار مفید هستند؛ برای مثال وقتی شاخص ترس و طمع بین ۵۱ تا ۱۰۰ باشد و طمع در بازار را نشان دهد با کاهش حجم معاملات می‌توان ریسک از دست دادن سرمایه را کاهش داد، از طرفی زمانی که این شاخص بین صفر تا ۴۹ و بیانگر ترس شدید در بازار باشد، خرید رمزارز می‌تواند سودآور باشد.

۲. ابزاری برای تأیید اقدامات

هنگامی که رفتار بازار از ترس به طمع یا بالعکس تغییر پیدا می‌کند، شاخص ترس و طمع می‌تواند برای تأیید فرصت‌های سرمایه‌گذاری یا خرپج از بازار مورد استفاده قرار گیرد. این مورد در شرایطی بهبود پیدا کردن بازار یا ریزش آن، بسیار کاربردی است.

احساسات تأثیرگذار دیگر روی بازار

جدای از تأثیرات ترس و طمع روی نوسانات بازار، احساسات دیگری مانند نگرانی، هیجان، خستگی، نا‌امیدی یا امیدواری نیز روی رفتار سرمایه‌گذاران تأثیرگذار هستند.

 • نگرانی از نداشتن کنترل کافی روی سرمایه و معاملات می‌تواند انگیزه‌ای برای تصمیمات نامناسب باشد.
 • هیجان ناشی از عملکرد بسیار خوب یک سرمایه‌گذار یا دریافت سود سرشار می‌تواند خطرپذیری او را بالا ببرد و باعث انجام و در نتیجه او را وادار به انجام معاملات بیشتری بکند.
 • خستگی از انجام معاملات قبلی به دلیل حجم و نوسانات بسیار کم، ممکن است سرمایه‌گذار را وسوسه کند تا سفارش‌های معاملات معمول خود را ببندند و معاملات جدیدی را شروع کند که در آن سررشته یا تجربه‌ای ندارد.
 • احساس عقب ماندگی و جا ماندن از بازار و ترک بازار.
 • امیدواری واهی و نپذیرفتن اشتباهات که باعث می‌شوند سرمایه‌گذاران بدون توجه به تجربه‌های قبلی و سیگنال‌ها اقداماتی وسوسه‌انگیز انجام دهند و در نتیجه سرمایه خود را از دست بدهند.

 

منابع شاخص ترس و طمع چه چیزهایی هستند؟

شاخص ترس و طمع در حال حاضر تنها براساس بیت کوین محاسبه می‌شود. ولی می‌توان آن را به تمام کوین‌های بزرگ رمزارزهای پایه تعمیم داد. برای محاسبه این شاخص به ‌صورت روزانه از عواملی به شرح زیر استفاده می‌شود :

نوسان (۲۵٪)

نوسانات بیش از اندازه در قیمت نشانه‌ای از ترس در بازار است و به‌ همین دلیل در محاسبه این شاخص ۲۵ درصد وزن را به میزان نوسانات قیمت در سی و نود روز گذشته می‌دهند.

حجم بازار (۲۵٪)

حجم معامله در بازار نشانه‌ای از طمع بیشتر در افراد است. این عدد هم به‌صورت میانگینی در بازه‌های ۳۰ و ۹۰ روزه در شاخص لحاظ می‌شود.

شبکه‌های اجتماعی (۱۵٪)

صحبت بیشتر درباره رمزارزها در شبکه‌های اجتماعی می‌تواند یکی از دلایل طمع بیشتر سرمایه‌گذاران باشد.

نظرسنجی‌ها (۱۵٪)

در گذشته ۱۵ درصد از نتایج شاخص ترس و طمع را نظرسنجی‌ها تعیین می‌کرد. ولی در حال حاضر این گزینه به حالت تعلیق درآمده است و سهم آن بین بقیه عوامل تقسیم شده است.

دامیننس بیت کوین (۱۰٪)

دامیننس به‌ معنی تسلط یا سلطه است. منظور از دامیننس بیت کوین این است که تسلط ارز دیجیتال بیت کوین در بازار ارزهای دیجیتال چقدر است؟ مثلاً اگر شاخص دامیننس بیت کوین عدد ۶۰ را نشان بدهد، یعنی ۶۰ درصد کل بازار ارز دیجیتال مربوط به بیت کوین است و مابقی به آلت کوین ها اختصاص دارد. در فرمول شاخص ترس و طمع فرض بر این است که چون بیت کوین نسبت به آلت کوین ها امن‌تر است وقتی دامیننس آن بالا می‌رود نشانه‌ای از ترس معامله‌گران است. از طرف دیگر، هنگامی‌که دامیننس بیت کوین کاهش می‌یابد، مردم با سرمایه گذاری روی ارزهای دیجیتال پرریسک‌تر طمع بیشتری نشان می‌دهند.

ترندها (۱۰٪)

یکی از ابزارهایی که می‌توان با‌ آن درباره سرچ‌هایی که اینترنت انجام می‌شود اطلاعات کسب کرد Google Trends‌ است. این ابزار همانطور که از نامش پیداست محصول شرکت گوگل است. گوگل ترندز اطلاعات وسیعی درباره میزان سرچ‌های کلمات کلیدی در موتور جستجوی گوگل را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. البته این اطلاعات نیاز به آنالیز دقیق دارد و یکی از عواملی است که روی شاخص ترس و طمع اثرگذار است. مثلاً اگر جستجوی عبارت «دستکاری قیمت بیت کوین» رشد زیادی را نشان بدهد نشانه واضحی از ترس در بازار است.

جمع‌بندی

در این مطلب با دو مفهوم، FUD (شاخص ترس، عدم قطعیت و تردید) و Fear & Greed (شاخص ترس و طمع) آشنا شدید. FUD زمانی اتفاق می‌افتد که اتفاقاتی مثل یک اظهارنظر در شبکه‌های اجتماعی باعث ریزش بازار رمزارزها و خروج افرادی از آن می‌شود. معامله‌گران حرفه‌ای باید در مقابل این احساسات منطقی رفتار کنند و اجازه ندهند ذهنشان درگیر احساسات بی‌پایه بشود. شاخص ترس و طمع هم عددی بین صفر تا صد است که تا حد زیادی احساس غالب در بازار را نشان می‌دهد و می‌توان از طریق آن تشخیص داد که وقت ورود به بازار است یا زمان خروج از آن.

زمیک : تنها سرویس ارائه دهنده شاخص ترس و طمع لحظه ای و روزانه 

 

دسترسی سریع

اخرین و بروزترین اطلاعات بازار رمزارزها

صفحه اصلی
اخبار
نرخ لحظه ای
رمزارزها